Melisa, Oğulotu (Melissa officinalis)

Türkçe: Melisa, Oğulotu
Almanca: Melisse, Zitronenmelisse
Fransızca: Mélisse
İngilizce: Melissa, Balm, Lemon / Sweet balm.

Yayılışı: Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi ve Batı Asya’dır. Özellikle İspanya, Orta ve Doğu Avrupa’da kültürü yapılmaktadır.

Kullanılan kısımları: Yaprakları (Melissae folium)

Etken bileşikleri: Flavonoitler, triterpenler (ursolik, oleanolik asit), tanen, fenolik asitler (%4 rosmarinik asit), %0.02 – 0.8 uçucu yağ. Uçucu yağın %60’ı monoterpen (%40 sitronellol, %2 sitral, sitronellol, geraniol, nerol) ve %35’i seskiterpen (%10 karyofilenve germakren) yapısındadır.

Etki ve kullanılışı: Sedatif, spazmolitik, antibakteriyal, antifungal, antiviral, midevi, karminatif ve koleretik etkilidir. Uçuk tedavisinde sinirsel kaynaklı gastrointestinal rahatsızlıklarda, uyku problemleri ve migrende kullanılır. Psikosomatik kardiyak rahatsızlıklarda tonik olarak yararlanılır. Homeopatik olarak menstrual düzensizliklerde kullanılır.

Dozaj: 1.5 – 4.5 g/gün

Çay: Taze hazırlanmış 1 çay fincanı çay günde birkaç defa

Hazırlanışı: 1-3 çay kaşığı (1.5-4.5 g) drog üzerine 150 ml kaynar su dökülüp 10’ sonra süzülür.

You may also like...

15 Responses

 1. Hasan EKTİ diyor ki:

  Ben bu Melisayı oğul otunu evinden hiç eksik etmeyen bir kullanıcıyım. Bu otun kurumuş yapraklarını kaynamış suyun üzerine bir miktar atın 10-15 dk.demlensin bunu hergün bir ay falan deneyin ne olacak ozaman görün. Nemi olacak 1.damarlarınız açılarak kandolaşımınız düzene girecek 2.kolestorolunuz varsa düşecek ve en doğrusu zımba gibi olacaksınız yani zinde kalacaksınız kullanmak isteyenlere tavsiye ederim.Her yerdede bulmak mümkündür. şifalar olsun dileklerimle

 2. Esra diyor ki:

  Sayın Hasan Ekti, yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Melisa sedatif (sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki) etkisi nedeniyle birçok sinirsel kaynaklı rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Günümüzde stres kaynaklı rahatsızlıkların çok yaygın olduğunu görmekteyiz. Stres kaynaklı rahatsızlıklar denildiğinde yalnızca depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar anlaşılmasın. Günlük yaşanan baş ağrıları, uykusuzluk problemleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve bunların içinde en yaygın olanı mide rahatsızlıkları da strese bağlı sinir sistemi rahatsızlıkları içerisinde yer alır. Bitkiler size bu konuda yardımcı olabilirler, ancak doğru bitkiler doğru şekilde ve dozda kullanıldığı zaman.

  Melisa için doğru kullanım şekli, yaklaşık 1-2 gram melisa yapraklarının üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilir, 8 dk üzeri kapatılıp bekletilir, sonra süzülür ve içilir. Üstünü kapatmak içerisindeki uçucu özellikteki etkili bileşiklerin uzaklaşmasını önlemesi açısından son derece önemlidir. Bitki yapraklarını toz ederek saklamak yerine çay hazırlanmadan hemen önce parçalamak faydalı etkiyi arttırmak açısından önemlidir. Mide rahatsızlığı olan kişilerde bal ile tatlandırılarak içilmesi tavsiye edilir. Şeker hastalığı olanlarda tatlandırıcı, şeker ya da bal kullanılmaması tavsiye edilir.

  Melisa sinirsel kaynaklı kalp rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Ancak kolesterol düşürücü etkisi bulunmamaktadır. Kolesterol düzeyinizi düzenli kontrol ettiren biri iseniz ve bir düşme gözlemlediyseniz bitkinin direkt etkisinden değil, uyguladığınız diyet veya başka faktörlerden ya da bitkinin sedatif etkisinin metabolizmanızı düzenlemesinden ileri geldiği düşünülebilir.

 3. emine diyor ki:

  küçükken geçirdiğim bademcik iltihabı sonrası eklem romatizması (8/10 yaşlarında)oldum,tedavimi uzun bir dönemden sonra bıraktım.evlendim 1sene sonra çarpıntı ve kalp sızısı sebebiyle doktora gittim ve romatizmanın kalp kapakçığına vurduğunu yani kalp romatizması olduğumu öğrendim.çok üzüldüm,kendimi kanserli bir hasta ve birgün bu hastalık sebebiyle ölecekmiş gibi hissediyordum.benim gibibir hasta ile tanıştım,hastalığımı bilmiyordu ve bu hastalığı için oğulotunu kullandığını ve kalp kapakçığının tamamen iyileştiğini söyledi.bende deneyeceğim.mümkün olsada tazesini bulabilsek.zarar gelmez herkesin denemesini tavsiye ederim.sağlıklı günler.

 4. sahin diyor ki:

  eminehanım iteğiniz kadar melisa bulabilirim hemde taze

 5. sahin diyor ki:

  tabi başka arkadaşlarada temin ederim 053566369o2

 6. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar bu otun esansı [suyunu] nasıl alabiliriz normalde blunuyor fakat biraz külfetli oluyor bunu kendimiz almaya kalksak hangitür işlemleden geçirmemiz gerekmekte araştırma içerisindeyim fakat sonuç elde edemedim yardımcı olma ihtimaliniz olabilirmi ahmet_gonlum_34@hotmail.com bilgilendirirseniz sevinirim ilginize teşekkürler…

 7. admin diyor ki:

  Ahmet Bey, esansı yani uçucu yağı elde etmek için genellikle distilasyon yöntemi kullanılır. Uçucu yağların su buharı ile sürüklenme esasına göre işleyen bu sistem, Anadolu’da özellikle Isparta’da gül esansı elde etmek için kullanılır. Bu işlem esnasında imbik dediğimiz bakır kaplar kullanılır. Biz ise Clevenger apareyi dediğimiz bir sistem yardımıyla uçucu yağ elde ediyoruz. Ancak uçucu yağ miktarı bitkinin cinsine ve türüne göre farklılık gösteriyor. Örneğin 40 gram Melisadan yaklaşık 0,4 ml uçucu yağ elde ediyoruz. Yani bu durumda 4 kg bitkiden yaklaşık 4 ml esans elde edilecek. Bu nedenle fiyatları oldukça yüksektir. Piyasadan uçucu yağ satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, çok fazla bitkiden çok az miktarda elde edilebildiğinden sabit yağ ile katıştırılarak satılma olasılığıdır. Eğer aldığınız yağın herhangi bir sabit yağ (susam yağı, badem yağı, vs.) ile katıştırılıp katıştırılmadığını öğrenmek istiyorsanız çok basit bir test yapabilirsiniz. 1 damla esansı kağıda damlatın ve bekleyin, saf haldeki esans hiç leke bırakmadan kısa sürede uçar, ancak içerisinde sabit yağ varsa kayıttta yağ lekesi bırakır. Ayrıca uçucu yağ saf ise, cilt üzerinde korasif yani tahriş edici etkiye sahiptir. Cilde direkt temasından kaçınılmalıdır.

 8. Duygu diyor ki:

  bilimsel çalışmada kullanılmak üzere saf oğulotu yağı ve limonotu yağına ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim..

 9. aşkın diyor ki:

  merhabalar arkadaşlar bende de kalp romatizması var ya burada bir arkadaşımız olğul otu kullanan bir arkadaşının tamamen iyileştiğini söylemiş benim kalp kapakçığım kanı bir miktar geri kaçırıyormuş bu bitki gerçekten iyileştiriyormu beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim mail adresim kanguru12@hotmail.com

 10. şenol diyor ki:

  çocuklarda kullanılıyormu yan etkisi varmı

 11. selcen diyor ki:

  arkadaşlar benim de kalp kapakçıklarımda darlık ve yetmezlik var hatta bi operasyonda geçirdim. yakın bi zamanda da kapaklarımın değişmesi gerekiyor.bana da yardımcı olursanız sevinirim.bu otu biliyorum zaman zaman da kullanıyorum ama bu kadar iyileştirici etkisi olduğunu bilmiyordum. daha ayrıntılı bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim.
  mail adresim:selcenerarslan@gmail.com

 12. emrah diyor ki:

  Bu bitkinin hafızaya olumlu etkisi olduğu doğru mudur?

 13. eren diyor ki:

  arkadaslar bu bitki panik atak veya depresyon hastalarında etkilimi.bunu markette süzen cay olarak bulmak zorda.bunu nerden bulup temin edebiliriz koca sehirde aktarcıda bulamadım

 14. ERKİN CABA diyor ki:

  ciddi anlamda rahatsızlıgınız yoksa doktora danışarak kullanmak daha iyidir bilinçsizce kullanmak böbrek iflasına yol açabilir gramaj çok önemlidir rasgele kaşık kaşık kaynatılmaz bu otun belirli bir günlük dozu olmalı aksi halde fayda yerine zarar verebilir bu ot tedavi amaçlı kullanılmaz sadece hastalık gelmeden evel bir önlemdir bir örnek verebilirsek mesala baca kople dolduktan sonra baca sil kullanmak fayda vermez önemli olan tıkanmadan evel tıkanmayı önlemek aynı damarlar gibi .ben bu ogul otunu günde bir çay kaşıgı bir bardak suda kullandım zararı olmadı kalp üzerinde nefes darlıgında faydasını gördüm yokuşları çıkarken zorlanmaya faydası var yinede doktorunuza danışın derim vücudunuzda sizin bilmediginiz hastalık varsa bu ot dahada tetikleye bilir

 15. Ayvaz Aymaz diyor ki:

  Arkadaşlar ;

  Kalp / Kalp-damar sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda en etkili, ilk akla gelen ve hatta bilimsel olarak da tavsiye edilen bitki ” ALIÇ ” ( Crataegus Oxyacantha ). Ayrıca meyveleri haricinde yapraklarından da yararlanılıyor.

  Bundan dolayı yukarıdaki kalp kapakçığı vs. ile ilgili soruları soran arkadaşlara öncelikle mutlaka Alıç’ı araştırmalarını öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>