Sedef Hastalığı (Psoriasis)

psoriasisinfogTıp dilinde “psoriasis” olarak adlandırılan sedef hastalığı birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bunlardan en önemlisinin genetik faktör olmasına rağmen katkıda bulunan diğer faktörler tamamlanmamış protein sindirimi, bağırsak toksemisi (bağırsak kaynaklı toksin oluşumu, bakterilerin yan ürünleri, vs.), karaciğer işlevinde bozukluk, alkol tüketimi, hayvansal yağların aşırı tüketimi, beslenme faktörleri ve stres olabilir. Çok hızlı bölünen deri hücrelerinin üst üste birikmesi sonucu oluşan lezyonlar şeklinde kendini gösteren hastalıkta etkili tedavi için hastalığa neden olan faktörlerin aydınlatılması son derece önemlidir. Olguların %52’sinde genetik, %39’unda stres faktörü nedeniyle oluştuğu tespit edilmiştir.

Tedavi için öneriler şu şekildedir.

Beslenmeye özen gösterilmeli, şeker, et, hayvansal yağlar ve alkol tüketiminin sınırlandırılmalı, lifli besinler ve balık tüketimine ağırlık verilmelidir.

Vitamin ve mineral eksiği varsa ya da besinlerden yeteri kadar yararlanılamıyorsa yüksek potansiyelli multivitamin ve mineral formülleri kullanılabilir.

A vitamini (günde 50.000 IU), E vitamini (günde 400 IU), Krom (günde 400mcg), Çinko (günde 30 mg), Selenyum (günde 200 mcg) olmak üzere eksikliklerinde kullanılabilir. Ancak özellikle A vitamininin hamilelerde kullanılmaması gerekir.

Tıbbi bitkiler açısından bakıldığında, tedavide Silybum marianum (meryemana dikeni) bitkisinin kullanımı içeriğindeki silimarin dediğimiz etkili maddenin karaciğer fonksiyonları ve yenilenmesi üzerinde olumlu etkisi nedeniyle önerilir. Bitkilerle tedavide alınan doz içerisindeki etkili maddenin, her alımında standart dozda olması gerektiğinden bu bitkiden yapılmış olan ve eczanelerde satılan, sağlık bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılması önerilir.

Ayrıca Hydrastis canadensis (hidrastis) bitkisinin kurutulmuş rizomları (toprak altındaki yumruları) ile hazırlanan infüzyonun (2 g drog üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilir, 8 dakika bekletilip süzülür) kullanılması tedaviye yardımcı olacaktır. Yine de bu bitkiden hazırlanmış, standardize edilmiş, eczanelerde bulunan, Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir.

You may also like...

62 Responses

 1. NERMİN KURTCU diyor ki:

  slm bende sedef prıblemi yaşayan bir kişiyim saç kısımlarımdaki bu prablemle başa çıkamıyorum .yoğun bir şekilde ve çok rahatsız edici. hem saç sağlğım hemde sosyal yaşantım için problem yaratan bir hastalık başa çıkmak imkansız gibi bir şey insanların benden sırf bu problem için benden uzaklaşmaların istemiyorum çok üzücü saygılar.

 2. turkan diyor ki:

  ayağımda sedef vardı. ilerlemişti. bir aktar sayesinde yok oldu. ardıç katranı ile gliserini karıştırıp her akşam sürdüm ve streç filmle sardım. sabahları yıkadım. köpek balığı karaciger yağı hapları kullandım. ve sonuç kesin başarı.

 3. admin diyor ki:

  Sayın Turkan, deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ülkemizde aktarlar tarafından oluşturulan, birçok hastalık için birçok formül bulunmaktadır. Ancak şu konuda hassasiyet göstermek gerektiğine inanıyorum; aktar formülasyonları kullanılırken içerisindeki bitkiler doğru mu, bu bitkilerin eğer hasta herhangi bir ilaç kullanıyorsa bunlarla etkileşimi olur mu ya da hastanın farklı bir hastalığı var ve formülasyonun içinde bu hastalığı tetikleyecek bir madde bulunuyor mu? Tüm bunları gözardı etmeden dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Sizin için güzel bir sonuç alınmış, bu sevindirici. Ancak herkes aynı ilaca aynı tepkiyi vermeyebilir, size iyi gelen bir karışım aynı hastalığa sahip başka bir hastaya iyi gelmeyebilir ve hatta alerjik reaksiyonlara yol açarak farklı komplikasyonlar oluşmasına neden olabilir. Bitkisel denildiği için her önüne gelen ilacı kullanmamak gerektiğini tekrar hatırlatmak istedim.

 4. Tülay diyor ki:

  merhaba arkadaşlar.Benim sorunumda ayaklarımda ve kol bileklerimde kızarıklığın ardın kaşıntılar oluyor bazen tamamen kayboluyor. 3 farklı profösere gittim çözüm bulamadılar.Aynı şikayetlerden iyileşen arkadaşlar nasıl bir tedavi uygulandı yanıtlarsanız sevinirim.

 5. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba,

  Bir arkadaşımın bütün vücudunu sedef kaplamıştı. Ve kulanmadığı bitkisel kremde kalmamıştı. İstanbul’da Şişlide muaynehanesi olan bir profesöre gitti. İlaçlarını heyet raporu olduğu için sigortadan karşıladı. Profesörün vizitesi nekadardır bilemiyorum. 2 ay gibi kısa bir sürede bütün vücudu tertemiz oldu. O şimdi çok duacı bu profesöre… Dileyenlere doktorun iletişim bilgilerini öğrenip verebilirim.

 6. abdullah diyor ki:

  merhaba çiğdem hanım, sözünü ettiğiniz profösörün iletişim bilgilerini bana postalarsanız çok sevinirim.

 7. murat urbaş diyor ki:

  merhaba çiğdem hanım, sözünü ettiğiniz profösörün iletişim bilgilerini bana postalarsanız çok sevinirim.

 8. aytac diyor ki:

  postalamayı bırakın şuraya yazında ihtiyacı olan herkes görsün böyle yerlere bizim gibi hasta olanlardan başka kimse girmiyor zaten

 9. ali diyor ki:

  TÜLAY BENIM BİLDIGIM TEK YONTEM SIVASTAKI ALIKLI GÖLDÜR GITMEDIM AMA INSALLAH BU YAZ GITCEM BICOK KISIDEN DUYDUM ZATEN YURT DISINDAN GELENLERDE VAR TEK KESIN SONUC ORDA SOYLEMESI KOLAY AMA SITRES YAPMAYALIM HICBIR ZAMAN

 10. nur diyor ki:

  SELAM ÇİĞDEM VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN SAĞOL O BAHSETTİĞİN PROFESÖRÜN BİLGİLERİNİDE YAZARSAN ÇOK SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER BİLGİLERİN İÇİN

 11. yılmaz diyor ki:

  benim babamdada aynı sorun var.”sedef hastalığı saç kısmında” çok kötü üzücü bir şey,size bir sorum var? saç kısmındaki sedef hastalıkları nasıl geçer????
  lütfen bu sayfaya yazarmısınız! teşekkür ederim.iyi günler saygılar ile bulunun sağlıcakla kalın.

 12. umran bakar diyor ki:

  merhabalar

  Ben 27 senedir sedef hastasıyım ama 3 yıldır çok ilerledi
  çok tedavi gördüm ama fayda etmedi.

  Çiğdem hanım doktorun adını bana yazarsanız size minnettar olurum.

  Hepimize şifalar iyi günler diliyorum.

 13. tahir diyor ki:

  slm arkadaşlar ben 5 senedir sedef hastasıyım gitmedigim doktor gitmetigim aktar kalmadı ama sonuç yok sonuca ulaşan varsa lütfen yazsın şimdiden tşkler çigdem hanım bilgileri yazarsanız sevinirim herkese geçmiş olsun allah acil şifalar versin

 14. gencegül diyor ki:

  merhaba çiğdem hanım ben 35 yıldır sedef hastsıyım bir cok doktora gittim cok ilaç kullandım fakat bir türlü çözüm bulamadım bana önerdiginiz profösörün adresini verirseniz çok mutlu olurum ben bu durumdan cok üzgünüm gercekten size şimdiden teşekkür ederim

 15. talha_muhammed diyor ki:

  herkese selamlar
  ya çiğdem hanımın bahsettiği prof’un adres ve telefonu bilen varsa lütfen bizelerede versin faydasını görürüz inşallah
  bu arada sivastaki gölden bahseden arkadaşım sakın gitmeyin

 16. yaşar şahin diyor ki:

  lutfen banada o profe nasıl ulasacagımı soleyin yol gosterin:(:(:(

 17. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle herkese geçmiş olsun.

  Doktorun Adı – Soyadı Cem Mat, Telefon numarası ise 0212 234 01 01 ‘dir.

  İyi günler…

 18. halit baler diyor ki:

  arkadaşlar bu hastalık deri hastalığı değildir. vucut savunma sistemindeki bozukluktur. sistemde bi görevli olan alyuvarlar vucuda zarar vereceğini düşündüğü her şeyi yok etmeye çalışırlar ve hücrelerle tamir etmeye çalışırlar. ancak biz sedef hastalarında bu işler biraz daha agresif gerçekleşir. savunma sistemi zarar gördüğünü düşündüğü derimizede saldırırlar. yani bi nevi yazılım hatası. demek istediğim bu hastalıkla sadece merhemlen dışardan şavaşmak yeterli değildir. sebeble değilde sonuçla uğraşmak saçmadır. bu konuyu ancak bu hastalığı iiyi bilen doktorlar işleyebiliyor. biraz daha bilinçli davranın gittiğiniz yerlerde bu konuda sorular sorun.. inanın bu işten anlamayanları siz bile anlıyorsunuz..

 19. halit baler diyor ki:

  hastalığı yavaşlatabilmek için yapabileceklerimiz:
  1- kendimizi bu konuda üzmeyeceğiz. hatta hiç takmıyacağız.
  2- temizliğe kesinlikle önem vereceğiz. (çünkü eğer vucudumuzu ne kadar zararlı olanlardan uzak tutarsak savunma sistemine o kadar ihtiyacımız kalmaz.)
  yanlız bu temizlik yapmakla değilde kalmakla sağlanmalıdır.
  3- olabildiğince kimyevi temizlik malzemelerinden uzak durmalıyız. şampuanlar deterjanlar hatta bazılarına göre sabunlar bile bizim için tehlikeli.
  4- o sebebten doğal ürünleri tercih etmeliyiz. saçlar için zeytin yağlı ürünler uygundur. banyo için zeytin yağlı doğal sabunlarda mevcuttur.
  5- bizim için fazla banyoda tehlikeli çünkü su verilen yeşillik gibi canlanıyorlar. kesinlikle keselenmeyin. çünkü bu kesinlikle meydan okumadır.
  6- çamaşırlarımız 2 defa durulanmalıdır. dediğim gibi deterjanların bize zararı çok fazla. zaten cild kanserine sebeb olduğunu iddia edenlerde mevcut.
  7- antioksidan meyve ve sebzeleride çok tüketmeliyiz. çünkü bunlar derimizi çok kuvvetlendiriyor. portakal nar domates bu konuda başı çekenlerden.
  8- vucudumuzu kesinlikle sıcak tutmalıyız. çünkü vücudun en zayıf olduğu zaman üşüdüğü zamandır
  9- giysilerimizide diğerlerinde olduğu gibi kesinlikle doğal olanlardan seçmeliyiz. yün bu konuda mükemmeldir.
  10- güneşlenmeliyiz ama yanacak şekilde değil. kesinlikle bunu yapmayın.
  11- vücudunuzu sabit ısıya alıştırın kışın üşütmeyin yazın terletmeyin. üşüdüğümüzde çok zayıf oluruz terlediğimizde tuz ve asit bizi fazla rahatsız eder. hatta kaşındırır.
  12- kesinlikle kaşımamalıyız. çünkü kabuk kaldırılınca savaş yeniden başlıyor. yaranın içindeki kan ve suyu kesinlikle elinize veya vucudunuza sürmeyin. çünkü vücut savunmayı oryada uyguluyor.
  13- verilen ilaçlarda aşırıya kaçmayalım yani örneğin merhemi az sürelim. daha ilk başta bütün cephaneyi tüketmenin bi anlamı yok. vucut buna alışırsa zamanla tepki vermeyi keser.
  14- vücudumuza bi bebekmiş gibi davranalım.. kendimizi herzaman sevindirecek güldürecek eğlendirecek şeyler bulalım. çünkü moral düzeyimiz vucudumuzdaki borsadır. düşerse bütün herşeyi perişan ediyor. karamsar olursak vucutta karamsar davranır.
  15- sigara ve alkol konusunda bişey söylemeye gerek yok.

  Başta dediğim gibi bu hastalık deri hastalığı değildir. savunma sistemi problemidir. bu problemin ne olduğu tespit edilemiyor. dolayısıyla çözümde bulunamıyor. buyüzden kronik olduğu sanılıyor. bir zamanlar vebada öyleydi. şu anda yapabileceğimiz en iyi şey savunma sistemini olabildiğince az çalıştırmak az savaşa sokmak. çünkü iki tarafıda imha etmeye çalışıyor. bizim sedef hastalığında yaptığımız gibi kesin çözüm istiyor. biraz sabırlı olmalıyız.

 20. elmas_fatma diyor ki:

  Sayın halit baler

  Bu makul, mantıklı ve gerçekten çok değerli önerileriniz için teşekkürler

  Elinize sağlık

  Böyle yararlı ve önemli bilgiler vermeye devam ediniz

  Allaha emanet olunuz

 21. neslihan diyor ki:

  slm arkadaslar, 25 yildir sedef hastasiyim:( bicogunuz gibi denemedigim cae, gitmedigim doktor kalmadi.bu arada Sivastaki balikli gölün hicbir faydasi olmuyor, sadece diger hastalari görüp moral buluyorsunuz okadar.Bugünlerde sedefimde artma var ve ne yapacagimi bilmiyorum.:(

 22. masterofroses diyor ki:

  herkese merhabalar ve geçmiş olsun..ben bir öğretmenim ve genelde doktor tavsiyesi olmadan hiç bir ilacı kullanmam allerjik bir bünyem olduğundan bitkisel ilaçları da kendi kafama göre kullanmayı sevmem. fakat sedef hastalığına kesin iyi geldiği babamda bizzat kanıtlanmış olan SUMAK AĞACININ YAPRAĞININ KAYNAMIŞ SUYUNU sedefli kimi görsem tavsiye ediyorum..babamın gitmediği üniversite profesör ve denemediği krem, ışın tedavisi vb kalmadı..sonuçta tesadüfen başka bir doktorda duyduğumuz bu bitkisel ilaçla iyileşti ve şu an derisi aynen eskisi gibi hatta sedefi olan bir ortopedi prof. a önerdik kaç defa teşekkür etti.denemekten birşey kaybetmezsiniz bence. Tarifi: 1-2 avuç (1 maydanoz demeti kadar) toplanmış sumak ağacı yaprağını(dallarıyla beraber..yaprak bulamazsanız aktardan alacağınız sumak tohumlarını 3 çorba kaşığı olarak kaynatabilirsiniz ama yaprak gibi etkili değil) 1 litre su 2/3 ü kalana kadar kaynatın.. daha sonra sık sık günde en az 4-5 defa ılık ılık sedefli bölgeye sürün..önemli olan sedefli bölgenin çok kuru kalmaması..bitmiş bir sprey şişesine doldurup sıkabilirsiniz..AMA DİKKAT KIYAFETLERELEKE YAPIYOR VE ÇIKMIYOR..Ayrıca 15 gün ılık sürdükten sonra daha sonra ılık sürmeye gerek yok..buzdolabında bekletilebilir..herkese geçmiş olsun..

 23. masterofroses diyor ki:

  ayrıca yazmayı unutmuşum bütün yemeklerinizden salatalarınızdan da sumağı eksik etmeyeceksiniz sadece dışardan değil içerden de almak gerekiyor..babamın ellerinde dirseklerinde çok fazlaydı hepsi yok oldu tertemiz şu an normal deri renginde ne bir çatlama ne başka birşey var ayrıca umarım herkese iyi gelir..çok çektiğimiz için kimi görsem söylüyor ve yazıyorum..

 24. buse diyor ki:

  slm arkadaslar ben de sızın gıbı sedef hastasıyım 8 yasımdan berı bu ılletle ugrasıyorum ama bı turlu ıyılesemedım herbalıstlerın soyledıgı ılacların hıcbırı ıse yaramıyo aksıne vucudun ılaca alısıyo 6 ay kullanma suresı olan ilaca hayatın boyunca dewam etmek zorunda kalıyosun cunku hastalıgı daha cok arttırıyo en ıyısı kendınıze bı doktor secın sureklı o sızı tedavı etsın üsküdar valıdebag öğretmenler hastanesı cilt doktoru banu serbes kural cok ıyı tedavı edıyor aklınızda bulunsun

 25. Gülsüm diyor ki:

  babam bir sedef hastasıydı ve SUMAK YAPRAĞININ SUYU İLE İYİLEŞTİ..ŞU AN ELLERİNDE DİRSEKLERİNDE HİÇ BİR ŞEY YOK DİREK NORMALE DÖNDÜ..Fakat bunu buraya bir yorum olarak yazmıştım neden onaylanmadığını çok merak ettim.sonuçta insanlar doktor öneriyorlar yayınlanıyor, balıklı göl öneriyorlar yayınlanıyor bunda kötü birşey ve bir kar amacımda yok bu siteyi tesadüfen görünce hastalara yardımcı olmak istedim. Yine yazıyorum umarım bu sefer yayınlarsınız. SUMAK AĞACI YAPRAĞINI DALLARIYLA TOPLAYIP 1 MAYDANOZ DEMETİ KADAR 1 LİTRE SUDA 2/3 Ü KALACAK ŞEKİLDE KAYNATILIR..BU SU BOL MİKTARDA SEDEFLİ BÖLGELERE SÜRÜLÜR İLK 15-20 GÜN ILIK ILIK SÜRMEK DAHA İYİ GELDİ BABAMA. SUMAK YAPRAĞI BULAMAYANLAR ÇEKİLMEMİŞ SUMAĞI ALIP 2 KARIŞ KADAR 1 LİTRE SUDA KAYNATIĞ AYNI İŞLEMİ UYGULAYABİLİRLER. DİKKAT LEKE YAPIYOR GİYSİLERE AYRICA NE OLUR NE OLMAZ ALLERJİ YAPMASIN KÜÇÜK BİR BÖLGEDE DENEMENİZİ ÖNERİRİM.BABAM KREM TEDAVİSİ DE IŞIN TEDAVİSİ DE DENEDİ GİTMEDİĞİ DOKTORDA KALMADI BU SUMAK YAPRAĞI İLE İYİLEŞTİ HATTA BİZE BUNU ÖNEREN DE BİR DOKTOR. AYRICA YEMEKLERE DE BOL BOL SUMAK EKLEMENİZİ ÖNERİRİM.UMARIM YAZIM BU DEFA YAYINLANIR HERKESE GEÇMİŞ OLSUN..

 26. Ersoy diyor ki:

  Gülsüm hanım öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak sumağın birkaç türü varmış. Babanız hangi türünü kullandı bir bilginiz var mı?

  Bilgi verirseniz çok memnun kalırım.

 27. Adem diyor ki:

  Ben de yaklasik 15 senedir sedef hastasiyim. Vücudumda kafamda asagi yukari vücudumun bir cok yerlerinde sedef hastaligi var. Avusturya ve Türkiye de bir cok doktora gitim. Pek bir fayda görmedim. Vücuduma cesitli kiremler sürüyorum, kepekler döküluyor yeri kizarik kaliyor ,iki üc gün sonra yine cikiyor.Kafama ELOCON dermatologisch Lösung mometasonfuroat 20ml diye sivi ayni su gibi sürüyorum,komple geciyor 4-5 gün sonra yine cikiyor ,yine sürüyorum kullanimi cok kolay oldugu icin görünen yerlerde kullaniyorum. Cok etkili herkese tavsiye ediyorum. Sifa ALLAH´dan , gecmis olsun. yeni tedavi yöntemi duyanlar bilenler,lütfen ilac isimleri ile beraber yassinlar bizim de haberimiz olsun.

 28. seda akkaya diyor ki:

  gülsüm hanım,sumaklı suyu sedefli bölgeye sürdükten sonra ne kadar süre bekletmeliyiz.sedef benim saçlı derimde var fazla bekletip de saçlarımın dökülmesinden korkuyorum beni aydınlatırsanız sevinirim

 29. Gülsüm diyor ki:

  merhabalar bu siteyi takip etmemiştim daha sonra kusura bakmayın soru soran arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. Sumak yaprağı bildiğimiz yemeklere konan sumağın ağacının yaprağı oluyor arkadaşlar. Biz mersinliyiz akdeniz bölgesinde yetişen sumaklar uygundur herhalde ben de pek bilemiyorum hangi türü olduğunu ama yaprakları böyle damarlı gibi kendinden şekilli gibi tek tek ayıklamaya da gerek yok ince dallarıyla kaynayabilir. seda hanım saçınıza sürüp yedirin bence döküleceğini sanmıyorum ünkü babam beyazları için de saçına sürüyor sarımsı bir renk bırakıyor fakat siz saçınızın rengini bozsun istemezseniz sürmeyin isterseniz. tabi döker mi dökmez mi bilemeyeceğim sonuçta ben bir uzman değilim isterseniz deneyin derim ben sizin yerinizde olsam öyle yaparım faydası olursa sedefime devam ederim ama 1-2 kullanma sonrası baktım saçıma zarar verdi hemen bırakırım. Tabi yine de siz bilirsiniz. Ben bu siteyi tesadüfen görmüştüm insanlara faydası olsun diye nereyi görsem yazıyorum ama bazı siteler yayınlamıyor bu site sonradan yayınlamış çok sevindim umarım sizlerin sedefi de babamınki gibi geçer.

 30. firat atak diyor ki:

  evet bende mesajlarinizi okudum ama malesef care yok ama careyi ben BULDUM AMA NASIL BULDUM..uzundur benim SEDEF icin krem bana afrikadan geldi 2005 yilinda kullandim ve gecti o kremden 8 yakin cevremde kullandi onlardada gecti ve bir daha geri gelmedi daha detayli bilgi icin bana msnde ulasabilirsiniz..aagirejiyan@hotmail.com

 31. kenan diyor ki:

  slm arkadaşlar bende 5 senedir sedef hastalığıyla boğuşuyorum ama hiçbir sonuç alamadım

  verdiğiniz bilgiler için tşk ederim bi de onları deniyeceğim

 32. ahmet sefa diyor ki:

  arkadaşlar cook cok yazmıssınız tesekkur ederım bura paylasım yerı gayet dogal ancak halen bu hastalıktan ve insanların zaafından faydalanmak isteyenlerı sezınlıyorum nedenı uzun zamandır bu hastalıgın caresını arıyo r olmam ve bu surecte fazlasıyla işin rant kısmında yıpranmam .
  ,yaklasık 18 yıldır sedef hastasıyım el içleri ve ayak altlarında var suanda care yok ama halen sedef var
  neden yazıyorum bilmiyorum cunkı ben umudu kestım gibi ancak yenı yenı bu hastalıgı arastıran kısılerın gelecek arastırma kısımlarında bırılerıne haksız kazanc saglamamaları konusnda uyarıda bulunmak istedım . lutfen herkesın soyledıgı yone kosmayın KAYBOLURSUNUZ az uyanık olmalıyız insanlar bizden faydalanmasın .
  ve bıkac yer hakkında yorum
  :balıklı gol cild için harıka bıyer ama sedef tedavısı degıl bence yada cozumu degıl 2 gunde ben iylestım bir hafta sonra yıne cıktı bol miktarda hazır karısımları olan sozde cozumculer var ancak bilgisiz ve para avcısı bunlara dikkat. insanlar ac kurt gıbı olmus kımden ne koparayım diye beklıyo bunlara dikkat ozeellıkle
  ve kesınlıkle onerım 10 15 yıl bu hastalıga yenık dusen insanlar olarak uzun vadelı arastırma yaparak tedevı bulsun onu uygulasın dunyanın biçok yerınden balıklı gole giden var ama cozum yok :( yanlıs karısım baska hastalıkların oncusu ve en onemlısı care dıye kullandıgımız ((( Raptıva )))) ilacı olum habercısı :(((
  allah şifalar versın

 33. abdullah diyor ki:

  gülsüm hanım merhaba,bilgilerinz için teşekkür ederim.bende 8 senedir sedef hastasıyım,sizin verdiğiniz tarifi sumak tohumlarıyla yapıyorum ılık derken oda sıcaklığımı yoksa ılıtacağızmı.birde nekadar devam edeceğim.babanızınki nekadar zamanda geçti. ben 3 gündür yapıyorum , şu anda memnunum cevap yazarsanız sevinirim

 34. feyzullah diyor ki:

  slm arkadaslar bendede sedef hastalıgı var ve 4seneden beri cekiyordum doktorum tarafından bulunan bi igne sedefin kökünü kuruttu senede 1defa 2 dizinizdende vuruluyo
  bence doktorunuza söyleyin bu igneden sizede vursun araştırın derim bence ignenin ismi(HUMURA) siz doktorunuza söyleyin o ne oldugunu bilir ve bazı testlerden sonra sizede vuracaktır herkeze gecmiş olsun allah yardımcınız olsun inşallah iyi gelir.

 35. Gülsen diyor ki:

  Merhaba hpz, Gülsüm hanim Almanyada zor bulurum Sumak yapragini. Sumak tozu ve sumak eksi´si (sulu) var bende onunla yapsam olurmu acaba. Kizimda var 9 senedir iyilesmedi ve cok azdi. gitmediyim Doktor denemediyim ilac kalmadi. Birde üstelik Oglumda da simdi basladi 11 Yasinda. Ilgilendiyiniz icin tesekkürler.

 36. seda akkaya diyor ki:

  mrb gülsüm hanım,bende mersinliyim,ama bir sorunumuz var,ben sumak suyunu saçımda ne kadar süre bekleteceğimi sordum ama ona cevap vermemişsiniz verirseniz sevinirim birde babanız hala kullanıyor mu ve bıraktıysa yeniden yara oluştu mu?

 37. sezen küçükvardar diyor ki:

  merhabalar gülsum hanım bende sumak agacı yapragını sıparıs ettım mersınden yarın gelıcek sonucunu sızlerle paylasıcam acıl sıfalar herkese

 38. Ösqe diyor ki:

  halit baler arkadaşım gerçekten haklısın kandaki alyuvar sayısından kaynaklanıyor bende 5 yıldır yaklaşık sedef hastasıyım ben başlangıcındayken tedaviye başladım ilerlemedi ama bu beni çok rahatsız ediyor gerçekten çünkü 18 yaşındayım ve bu beni üzüyor istediğim gibi giynip hareket edemiyorum… ve arkadaşlar bu bitkisel yöntemler daha fazla zararı oluyordoktor kontrolünde yapılmadıgı takdirde daha fazla artırıyor.. ben bir yıldır aynı tedaviyi yapıyorum ilaçlarım ile doktor kontrolünde geçiyor fakat kan dan kaynaklandığı için tekrarlıyor. geçengün doktorum ile konuştum bir kaç yıl içinde çaresi bulunacak diyor inş. bulunur çünkü insanın psikolojisini bozuyor en azndan benm psikolojimi bozuyor strest yapmak istemesem de oluyor yani.. neyse inş. herkese sağlık verir allah hayırlısı ile..

 39. tarkan diyor ki:

  sumak ağacı yapraklarını kaynatıp suyunu sürmeye başladım 3 gün oldu ılerleme gordugum zaman yazmaya devam edecem denemekten bır sey olmaz dıye dusunuyorum

 40. papatyam diyor ki:

  s.a arkadaslar bende uzun suredır sedef hastasıyım bır turlu sonuc yok yenı bılgı edınen arkadaların benımle paylasmasını rıca edıyorum

 41. gülşen diyor ki:

  mrb bende bu hastalıgı 10 senedir çekiyorum bende bi çare bulamadım kullanmadıgım ilaç gitmedigim doktor kalmadı saçım için kullandıgım solisyonlarda saç dökülmesine sebep oluyo artı bide eklemlerimde yaptıgı agrılarda cabası şu sumak agacı yapragı tedavisinini uyguluycam eyer işe yararsa hepinize tavsiye edicem allah hepimize şifalar versin…

 42. Gülsüm diyor ki:

  reÖncelikle tekrar merhabalar ben paylaşımı yaptıktan sonra siteyi pek takip etmemişim bir kaç arkadaş bana soru sormuşlar. Ben sadece babamın denediğini paylaştığım için ancak o kadarı ile yanıt verebilirim. Abdullah beydi sanırım ılık olayını sormuş kaynattıktan sonra ılıyan suyu süreceksiniz fakat her seferinde taze kaynatsanız daha iyi olur. fakat sürekli elinizin altında daha sonra bulunsun diye de bir fıs fıslı şişeye koyarak kullanabilirsiniz. Babam da başına sürüyordu ama çok az fı fıs ile sıkıp karıştırıp öyle kurumaya bırakıyordu ama saç rengini değiştiriyor biraz eda hanım onun için isterseniz az az deneyin. umarım faydası olur sizlere de. diğer sumak türleri olur mu o konuda da maalesef birşey diyemeyeceğim dediğim gibi ben de sadece uyguladığımız birşeyi paylaştım.umarım sizlere de iyi gelir.

 43. berre diyor ki:

  gülsüm hanım paylaşımlarınız için teşekkürler peki ne kadar süre devam etti babanız?

 44. bukelemun diyor ki:

  gülsüm hanım ne kadar sürede geçti peki uzun bi tedavimi oldu artık hiç biyerinde cıkmıyomu yoksa cıkan yerlerinde tekrar uyquluyomu tsk ederim bilgileriniz icin bu arada.

 45. esen diyor ki:

  Sedef rahatsızlığına en büyük faydayı sigarayı bırakarak başladım.alkol zaten yoktu, daha sonra deniz ve güneş çok iyi geldi yalnız güneşi oldukça dikkatli almak gerekiyor,aşırısı sedefi azdırıyor.kullanılan kremleride mutlaka banyodan sonra sürmeli böylece sedefle yaşamayı öğrendim.sivas balıklı çermik geçici olarak iyleşme sağlıyabilir ama köklü bir çözüm olmuyor .sunu önerebilirim tamamen tatil amaçlı dinlenmek bütün stres ve sıkıntılardan uzaklaşmak amaçlı çıkılan tatiller iyi geliyor ,ben bunları gözlemledim 20 yıllık sedef hastası olarak,sedef hastası tüm arkadaşlara şifalar diliyorum.

 46. nurcan eye diyor ki:

  gülsüm hanım ben iki yıldır sedf hastasıyım sumak yapragı yerine sumagın kaedisi olurmu mercimek şeklinde olanı ve nekadar bekletmek gerekir lütfen bana yazın herkese şafalar dilerim

 47. hakan diyor ki:

  eşim 24 yılık hastaydı.tafsiye üzerine bi dr ye gittik o geçmez denilen hastalık geçmeye başladı üstelik eşim emzirme döneminde olduğundan dr asıl ilaçları veremedi yalnızca karışım krem lerle ben sigortaalı olduğum için 34 tl verdim.tedavi devam 21 günde bir görücem dedi.dr yi tavsiye eden bayan eşinin tedavisini bittiğini ve 8 yıldır çıkmadığını söledi.eşimin başı sedeften geçilmiyordu şimdi başında hiç kalmadı.vucudundakilerde soldu tedaviye devam ediyoruz.ayrıca dr kortizonlu ilaçları sakın kullanmayın dedi arkadaşlar bilgilerinize.

 48. cigdem diyor ki:

  merhabalar bende 4senedir sedef hastasiyim,dirseklerimde dizlerimde ve sac diplerimde sürekli seyretmekte,vücüdumun diger bölgelerinded cikiyor fakat ilacimi hic ihmal etmiyorum yani kremimi ve iyi sonuc aliyorum aksamdan yada sabah kalkinca kremlerimi sürüp laylon folyo ile sariyorum yaklasik 7-8saat bazen daha fazla öyle kaliyorum,cok güzel iyilesme gösteriyor,mutlaka sarin keremledikten sonra,ve hergün kullanin.benim ilacim pcorkutan,d vitamini takviyesi agirlikli.tabi cok ilerlemis olanlara ne kadar faydali olur bilmiyorum ama hergün bakiyorum sedefgli yerlerime mecbur yoksa bu hastalikla bas edemeyiz

 49. meral diyor ki:

  hakan bey doktorun adını ve telefonunu verebilirmisiniz faydalanabilmemiz için… şimdiden çok teşekkürler.

 50. özlem diyor ki:

  bende 8 yaşından beri sedef hastasıyım.benim saç diplerinde çok oluyor .ne yapacağımı bilmiyorum saçlarımı döküyor buda beni çok üzüyor ne olur bana da yardımcı olun.

 51. dilara diyor ki:

  1 senedir sedef hastasıyım.bütün vücudum geçti ama kollarımda izleri kaldı. bunun için ne yapabilirim bilen varsa yardımcı olursa sevinirim…

 52. nes diyor ki:

  merhaba hakan bey
  bir doktordan bahsetmişsiniz eşinizin sedefleri geçmiş….doktorla ilgili bilgi verebilirmisiniz çok sevinirim
  inşallah bizede şifa olur

 53. ZEYNEP diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben de sedef hastasıyım bir çok tedavi yöntemi denedim bitkisel tıp ne varsa ama hiç bir çözüm almadım geçsede tekrar etti. şimdi amerikada uygulanan bir tedavi yöntemi varmış ona başlayacağım bir çok kişi bu tedaviden inanılmaz sonuçlar almış ve bende toplantıya davet edildim bu tedavi tamamen doğal kortizon içirmiyor tedavi başladıktan sonra sizlerle tekrar paylaşacağım gelişmeleri hepinize rabbim sabır versin herkese geçmiş olsun

 54. barış diyor ki:

  mrh. bende yaklaşık 1.5 yılldır sedef hastasıyım benimde yaz aylarında sedefim azalıyor kışın ise artıyor doktorun tavsiyesi üzerine bende pcorkutan pomad kullanıyorum kullandığım süre içinde iyi ama iyileşme olduktan sonra 2-3 hafta sonra tekrar çıkıyor bu beni çok üzüyor inşallah şifa buluruz. bu sitetede gülsün hanımın yazdıkları dikkatimi çekti bende denemeyi düşünüyorum inşallah şifa buluruz deniyen diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum Herkese acil şifalar..

 55. mustafa diyor ki:

  ben bugün 23.05.2011 tarihi itibariyle başladım sumak ağacının yaprağı tedavisine.şuan sadece kabuklanmalar biraz daha hızlı kurudu diyebilirim bende bu yıl çok artış gösterdi ama bu işlemi yapacağım adana maraş tarafından sumak yaprağı uç dalları getirttim bir arkadaşım sayesinde inşallah faydası olur.fayda görürsem buradan paylaşıcam ben izmirdeyim.malum benimde gitmediğim doktor kalmadı herkese şifa olsun hayırlı günler

 56. ZEYNEP diyor ki:

  hakan iyi güzel yazmışsınız fakat doktor kim nerde buluruz nasıl ulaşırız bunları da balirtirseniz bizlerde hastalığımızdan kurtuluruz

  bizlerede yardımcı olun dualarımız sizinle olsun 1 sedef hastasını kurtardınız bir dua ile başlar 1000 sedefli kurtulur bin dua alırsınız lütfen bizlerle paylaşın nasıl ulaşırız doktora yardım edin

 57. duygu diyor ki:

  slm arkadaşlar. gülsüm hanımın dediği gibi sumuk kullanan oldumu?fafdasını gördünüzmü? benim kızım şu an 16 yaşında. 5 yaşından beri bunun çaresini araştırıyorum.bulan varsa yardımcı olurmusunuz.

 58. Efe diyor ki:

  Ardıç katranı + beyaz vazelin… Araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum….

 59. atakan diyor ki:

  slm hakan bey bu soyledugunız dr. adını yada size hazırlattıgı ılacın formulünü yazarsanız sevınırım

 60. nurayhaş diyor ki:

  slmm arkadaslar bende hamıle kaldıgımda bende sedef hastalıgı cıkmıstı cok sıkıntı yapmıstım ıstemedıgım bır hamılelıktı o zamanlar cıkıs o cıkıs 2 yıldır cekıyorum .hamılede oldugum ıcın ılac kullanamadım yan etkısız ılaclar aldım o kadar fakat denız kum ve gunesın cok ıyı geldıgını gordum yazın gecıp kısın kabusum oluyor artık:( efe bey sonuc aldınız mı acaba sızde bundan bırde ıkısını karıstırıpmı yaptınız?sımdıden herkese tesekkurler :((….

 61. vildan diyor ki:

  kızımın tüm vùcudunda yaralar war özellikle ayak bileklerinde ağır yaralar var baktıkça içim acıyor götürmediğim doktor kalmadı bir faydasını gôrmedim bana napmam gerektiği konusunda yardımcı olursanı

 62. ahmet diyor ki:

  merhaba arkadaslar ben 10 yıldır sedef hastasıyım ben kendıme uygun bır yontem buldum cok ıyı gelıyor havuc suyu arkadaslar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>