Melisa, Oğulotu (Melissa officinalis)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

16 Cevaplar

 1. Hasan EKTİ dedi ki:

  Ben bu Melisayı oğul otunu evinden hiç eksik etmeyen bir kullanıcıyım. Bu otun kurumuş yapraklarını kaynamış suyun üzerine bir miktar atın 10-15 dk.demlensin bunu hergün bir ay falan deneyin ne olacak ozaman görün. Nemi olacak 1.damarlarınız açılarak kandolaşımınız düzene girecek 2.kolestorolunuz varsa düşecek ve en doğrusu zımba gibi olacaksınız yani zinde kalacaksınız kullanmak isteyenlere tavsiye ederim.Her yerdede bulmak mümkündür. şifalar olsun dileklerimle

 2. Esra dedi ki:

  Sayın Hasan Ekti, yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Melisa sedatif (sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki) etkisi nedeniyle birçok sinirsel kaynaklı rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Günümüzde stres kaynaklı rahatsızlıkların çok yaygın olduğunu görmekteyiz. Stres kaynaklı rahatsızlıklar denildiğinde yalnızca depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar anlaşılmasın. Günlük yaşanan baş ağrıları, uykusuzluk problemleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve bunların içinde en yaygın olanı mide rahatsızlıkları da strese bağlı sinir sistemi rahatsızlıkları içerisinde yer alır. Bitkiler size bu konuda yardımcı olabilirler, ancak doğru bitkiler doğru şekilde ve dozda kullanıldığı zaman.

  Melisa için doğru kullanım şekli, yaklaşık 1-2 gram melisa yapraklarının üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilir, 8 dk üzeri kapatılıp bekletilir, sonra süzülür ve içilir. Üstünü kapatmak içerisindeki uçucu özellikteki etkili bileşiklerin uzaklaşmasını önlemesi açısından son derece önemlidir. Bitki yapraklarını toz ederek saklamak yerine çay hazırlanmadan hemen önce parçalamak faydalı etkiyi arttırmak açısından önemlidir. Mide rahatsızlığı olan kişilerde bal ile tatlandırılarak içilmesi tavsiye edilir. Şeker hastalığı olanlarda tatlandırıcı, şeker ya da bal kullanılmaması tavsiye edilir.

  Melisa sinirsel kaynaklı kalp rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Ancak kolesterol düşürücü etkisi bulunmamaktadır. Kolesterol düzeyinizi düzenli kontrol ettiren biri iseniz ve bir düşme gözlemlediyseniz bitkinin direkt etkisinden değil, uyguladığınız diyet veya başka faktörlerden ya da bitkinin sedatif etkisinin metabolizmanızı düzenlemesinden ileri geldiği düşünülebilir.

 3. emine dedi ki:

  küçükken geçirdiğim bademcik iltihabı sonrası eklem romatizması (8/10 yaşlarında)oldum,tedavimi uzun bir dönemden sonra bıraktım.evlendim 1sene sonra çarpıntı ve kalp sızısı sebebiyle doktora gittim ve romatizmanın kalp kapakçığına vurduğunu yani kalp romatizması olduğumu öğrendim.çok üzüldüm,kendimi kanserli bir hasta ve birgün bu hastalık sebebiyle ölecekmiş gibi hissediyordum.benim gibibir hasta ile tanıştım,hastalığımı bilmiyordu ve bu hastalığı için oğulotunu kullandığını ve kalp kapakçığının tamamen iyileştiğini söyledi.bende deneyeceğim.mümkün olsada tazesini bulabilsek.zarar gelmez herkesin denemesini tavsiye ederim.sağlıklı günler.

 4. sahin dedi ki:

  eminehanım iteğiniz kadar melisa bulabilirim hemde taze

 5. sahin dedi ki:

  tabi başka arkadaşlarada temin ederim 053566369o2

 6. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar bu otun esansı [suyunu] nasıl alabiliriz normalde blunuyor fakat biraz külfetli oluyor bunu kendimiz almaya kalksak hangitür işlemleden geçirmemiz gerekmekte araştırma içerisindeyim fakat sonuç elde edemedim yardımcı olma ihtimaliniz olabilirmi ahmet_gonlum_34@hotmail.com bilgilendirirseniz sevinirim ilginize teşekkürler…

 7. admin dedi ki:

  Ahmet Bey, esansı yani uçucu yağı elde etmek için genellikle distilasyon yöntemi kullanılır. Uçucu yağların su buharı ile sürüklenme esasına göre işleyen bu sistem, Anadolu’da özellikle Isparta’da gül esansı elde etmek için kullanılır. Bu işlem esnasında imbik dediğimiz bakır kaplar kullanılır. Biz ise Clevenger apareyi dediğimiz bir sistem yardımıyla uçucu yağ elde ediyoruz. Ancak uçucu yağ miktarı bitkinin cinsine ve türüne göre farklılık gösteriyor. Örneğin 40 gram Melisadan yaklaşık 0,4 ml uçucu yağ elde ediyoruz. Yani bu durumda 4 kg bitkiden yaklaşık 4 ml esans elde edilecek. Bu nedenle fiyatları oldukça yüksektir. Piyasadan uçucu yağ satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, çok fazla bitkiden çok az miktarda elde edilebildiğinden sabit yağ ile katıştırılarak satılma olasılığıdır. Eğer aldığınız yağın herhangi bir sabit yağ (susam yağı, badem yağı, vs.) ile katıştırılıp katıştırılmadığını öğrenmek istiyorsanız çok basit bir test yapabilirsiniz. 1 damla esansı kağıda damlatın ve bekleyin, saf haldeki esans hiç leke bırakmadan kısa sürede uçar, ancak içerisinde sabit yağ varsa kayıttta yağ lekesi bırakır. Ayrıca uçucu yağ saf ise, cilt üzerinde korasif yani tahriş edici etkiye sahiptir. Cilde direkt temasından kaçınılmalıdır.

 8. Duygu dedi ki:

  bilimsel çalışmada kullanılmak üzere saf oğulotu yağı ve limonotu yağına ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim..

 9. aşkın dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar bende de kalp romatizması var ya burada bir arkadaşımız olğul otu kullanan bir arkadaşının tamamen iyileştiğini söylemiş benim kalp kapakçığım kanı bir miktar geri kaçırıyormuş bu bitki gerçekten iyileştiriyormu beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim mail adresim kanguru12@hotmail.com

 10. şenol dedi ki:

  çocuklarda kullanılıyormu yan etkisi varmı

 11. selcen dedi ki:

  arkadaşlar benim de kalp kapakçıklarımda darlık ve yetmezlik var hatta bi operasyonda geçirdim. yakın bi zamanda da kapaklarımın değişmesi gerekiyor.bana da yardımcı olursanız sevinirim.bu otu biliyorum zaman zaman da kullanıyorum ama bu kadar iyileştirici etkisi olduğunu bilmiyordum. daha ayrıntılı bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim.
  mail adresim:selcenerarslan@gmail.com

 12. emrah dedi ki:

  Bu bitkinin hafızaya olumlu etkisi olduğu doğru mudur?

 13. eren dedi ki:

  arkadaslar bu bitki panik atak veya depresyon hastalarında etkilimi.bunu markette süzen cay olarak bulmak zorda.bunu nerden bulup temin edebiliriz koca sehirde aktarcıda bulamadım

 14. eray dedi ki:

  bu bitki panik atak tada kullanılabilir mi?.dün gece atak gecirdim.1 bardak kaynattıp ictim.bogazımı uyusturdu.yaklasık 1 saat sonrada acayip uyku yaptı.basımı kaldıramadım uykudan.

 15. ERKİN CABA dedi ki:

  ciddi anlamda rahatsızlıgınız yoksa doktora danışarak kullanmak daha iyidir bilinçsizce kullanmak böbrek iflasına yol açabilir gramaj çok önemlidir rasgele kaşık kaşık kaynatılmaz bu otun belirli bir günlük dozu olmalı aksi halde fayda yerine zarar verebilir bu ot tedavi amaçlı kullanılmaz sadece hastalık gelmeden evel bir önlemdir bir örnek verebilirsek mesala baca kople dolduktan sonra baca sil kullanmak fayda vermez önemli olan tıkanmadan evel tıkanmayı önlemek aynı damarlar gibi .ben bu ogul otunu günde bir çay kaşıgı bir bardak suda kullandım zararı olmadı kalp üzerinde nefes darlıgında faydasını gördüm yokuşları çıkarken zorlanmaya faydası var yinede doktorunuza danışın derim vücudunuzda sizin bilmediginiz hastalık varsa bu ot dahada tetikleye bilir

 16. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Arkadaşlar ;

  Kalp / Kalp-damar sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda en etkili, ilk akla gelen ve hatta bilimsel olarak da tavsiye edilen bitki ” ALIÇ ” ( Crataegus Oxyacantha ). Ayrıca meyveleri haricinde yapraklarından da yararlanılıyor.

  Bundan dolayı yukarıdaki kalp kapakçığı vs. ile ilgili soruları soran arkadaşlara öncelikle mutlaka Alıç’ı araştırmalarını öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir